Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Abba Matoes

Treść

Kiedyś abba Matoes szedł z Raithu w stronę Magdoloi, a towarzyszył mu jego uczeń. Biskup zaś tamtejszy pochwycił starca i wyświęcił na kapłana. Kiedy potem jedli razem, biskup powiedział: „Wybacz mi, abba: wiem, że ty tego nie chciałeś, ale ośmieliłem się tak postąpić po to, żeby otrzymać od ciebie błogosławieństwo”.

Kiedyś abba Matoes szedł z Raithu w stronę Magdoloi, a towarzyszył mu jego uczeń. Biskup zaś tamtejszy pochwycił starca i wyświęcił na kapłana. Kiedy potem jedli razem, biskup powiedział: „Wybacz mi, abba: wiem, że ty tego nie chciałeś, ale ośmieliłem się tak postąpić po to, żeby otrzymać od ciebie błogosławieństwo”. Starzec odpowiedział mu pokornie: „Także i moje myśli troszeczkę tego chciały; ale to mnie martwi, że teraz będę się musiał rozstać z bratem, który mi towarzyszy, a nie mam siły wszystkich modlitw sam odprawiać”. Biskup na to: „Jeśli wiesz, że jest godny, to i na niego nałożę ręce”. Odpowiedział mu abba Matoes: „Czy jest godny, nie wiem, ale to jedno wiem, że jest ode mnie lepszy”. Więc biskup nałożył ręce i jemu. Obaj jednak aż do śmierci nie zbliżyli się do ołtarza, aby złożyć ofiarę. A starzec mówił: „Ufam Bogu, że nie będzie mnie sądził surowo z powodu otrzymanych święceń, ponieważ nie składam ofiary: bo święcenia są dla nienagannych” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj