Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Abba Ammun

Treść

Odwiedził on abba Pojmena i powiedział: „Jeżeli idę do celi bliźniego albo on do mnie przychodzi w jakiejkolwiek sprawie, staramy się nie rozmawiać ze sobą, żeby się nie wplotły jakieś niepotrzebne tematy”.

Opowiadano o abba Ammunie, że miarka jęczmienia wystarczała mu na dwa miesiące. Odwiedził on abba Pojmena i powiedział: „Jeżeli idę do celi bliźniego albo on do mnie przychodzi w jakiejkolwiek sprawie, staramy się nie rozmawiać ze sobą, żeby się nie wplotły jakieś niepotrzebne tematy”. Starzec mu odrzekł: „Słusznie czynisz, bo młodość potrzebuje straży”. Abba Ammun zapytał: „A starcy jak postępowali?” Odrzekł abba Pojmen: „Starcy byli już doskonali i nie mieli w sobie nic światowego ani nic niepotrzebnego nie mówili”. On na to: „A jeżeli zajdzie konieczność rozmawiać z bliźnim, to czy mam mówić o Piśmie Świętym, czy o naukach starców?” Odrzekł mu starzec: „Jeżeli nie możesz milczeć, to raczej mów o słowach starców, a nie o Piśmie: niemałe w tym bowiem niebezpieczeństwo” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1 /

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

Żródło: cspb.pl, 15

Autor: mj