Przejdź do treści
Przejdź do stopki

91 lat temu wiara pomogła Wielkopolanom wygrać powstanie

Treść

27 grudnia przypada 91. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które było jedynym, zakończonym pełnym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym w historii Polski. Hasła tegorocznych uroczystości brzmią: "Nie zmarnujmy szansy, tej" oraz "Pomagała nam wiara".
Główne obchody odbyły się w Poznaniu. Rozpoczęły się jak co roku pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Po tym nastąpił uroczysty przemarsz do kościoła farnego, gdzie odprawiona została msza święta w intencji powstańców.
Na trasie przemarszu złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem XV Pułku Ułanów Poznańskich.
Następnie na Placu Wolności zaprezentowano inscenizację powstańczą. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3. Bastion Grolman zaprezentowała przejęcie koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach, które miało miejsce w pierwszych dniach powstania. W rekonstrukcji udział wzięło około 100 osób z grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Uroczystości w Poznaniu zakończy wieczorny koncert Poznańskich Słowników w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
28 grudnia obchody odbędą się w Warszawie. Zaplanowano uroczystości na Placu Piłsudskiego oraz złożenie wiązanek na mogiłach powstańców na Powązkach.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś prawie w każdej miejscowości tego regionu znajdują się tablice i pomniki upamiętniające walki.
Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec Powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce dopiero Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r.
MaRo/27grudnia.pl/PAP/radiomerkury.pl/
Fronda 2009-12-28

Autor: wa