70 lat Wspólnoty w Taizé
Treść
Świadkiem ekumenizmu świętości nazwał ks. kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, tragicznie zmarłego pięć lat temu brata Rogera. To właśnie on, głosząc Ewangelię pokoju 70 lat temu, dał początek Wspólnocie w Taizé w Burgundii w centralnej Francji. Co roku przybywają tam tysiące młodych ludzi z całego świata. Rzesze młodzieży gromadzą się na czuwaniach i modlitwie także podczas Europejskich Spotkań Młodych, które odbywają się w różnych miastach naszego kontynentu.
"Brat Roger dał świadectwo ekumenizmu świętości. Niech ono będzie nam natchnieniem w drodze do jedności" - napisał w imieniu Ojca Świętego do braci w Taizé watykański sekretarz stanu ks. kard. Tarcisio Bertone. Przypomniał, że brat Roger jako niestrudzony świadek pojednania był pionierem na trudnej drodze do jedności uczniów Chrystusa. "Niech wasza wspólnota nadal żyje charyzmatem Brata Rogera i promieniuje nim na innych, zwłaszcza na młode pokolenia. Ojciec Święty modli się o Boże błogosławieństwo, zarówno dla braci ze Wspólnoty w Taizé, jak i dla tych, którzy wraz z wami dążą do jedności uczniów Chrystusa, w szczególności młodych" - czytamy w przesłaniu z okazji 5. rocznicy śmierci brata Rogera oraz 70. rocznicy powstania Wspólnoty.
Uroczystości rocznicowe, które odbyły się w Taizé, zgromadziły ok. pięciu tysięcy młodych z 70 krajów świata. Przełożony Wspólnoty brat Alois wyraził wdzięczność Bogu za życie założyciela Taizé odznaczające się umiłowaniem Kościoła i troską o jego jedność. Podkreślił przy tym zawarte w wystosowanym z tej okazji papieskim przesłaniu słowa o świadectwie ekumenizmu świętości. Zachęcił do kontynuowania dzieła swego poprzednika. - Poprzez te uroczystości chcemy wyrazić wielką wdzięczność za odwagę brata Rogera, który utworzył tę ekumeniczną wspólnotę. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że możemy kontynuować to dzieło po jego śmierci. Oznacza to, że brat Roger naprawdę szedł za Chrystusem. Nie umieszczał siebie w centrum, ale całym swym życiem pragnął ukazywać obecność Boga - mówił brat Alois.
W związku z tą podwójną rocznicą opublikowano książeczkę pt. "Żyć dla miłości" adresowaną do młodzieży. Zawiera ona najważniejsze teksty i myśli brata Rogera. Początki wspólnoty w Taizé związane są z 20 sierpnia 1940 roku. Wówczas do niewielkiej wioski w Burgundii przybył brat Roger Schütz. Podczas długich rekolekcji w ciszy, zimą, na przełomie lat 1952/1953 założyciel Wspólnoty napisał Regułę Taizé, przekazując braciom "główne zasady, które czynią życie wspólnotowe możliwym". Z czasem zaczęli do nich przybywać młodzi ludzie z całego świata. Dziś Wspólnota liczy ponad stu braci z ok. 30 krajów. Są wśród nich katolicy i ewangelicy różnych Kościołów. Brat Roger został zabity podczas wieczornej modlitwy przez niezrównoważoną psychicznie kobietę 16 sierpnia 2005 roku. Miał 90 lat.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2010-08-17
Autor: jc