Przejdź do treści
Przejdź do stopki

70 lat Nanda Devi

Treść

Wczoraj minęła 70. rocznica zdobycia Nanda Devi Wschodniej (7434 m n.p.m.) przez dwóch Polaków - Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera. Powszechnie uznawano to przed II wojną światową za jedno z największych osiągnięć światowego himalaizmu.

W pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje uczestniczyła czwórka inżynierów, wielkich patriotów - Adam Karpiński (kierownik), Bujak, Klarner i Stefan Bernadzikiewicz. Po trwającej ponad miesiąc akcji górskiej (2 lipca 1939 roku), na szczycie stanęli: Bujak i Klarner. W tamtych czasach była to szósta co do wielkości góra zdobyta przez człowieka, a droga, jaką podążyła czwórka śmiałków, uchodziła za najtrudniejszą.
Wyprawa zakończyła się tragicznie - w drodze powrotnej w lawinie zginęli: Karpiński i Bernadzikiewicz. Bujak i Klarner nie zdołali wrócić do kraju przed wybuchem II wojny światowej i opowiedzieć do końca historii o Nanda Devi - Bujak zaginął bez śladu w 1945 roku, Klarner cztery lata później w Warszawie. Obaj w okolicznościach tajemniczych, zagadkowych. Przez długie lata komunistyczne władze ukrywały pamięć o zdobywcach góry, o ich sukcesie nie można było przeczytać w książkach i encyklopediach. Szczęśliwie pozostał pamiętnik przesłany przez Bujaka rodzinie i film odnaleziony w brytyjskich archiwach.
W kwietniu i czerwcu odbyła się wyprawa zorganizowana z okazji 70. rocznicy pierwszego zdobycia Nanda Devi. Wzięli w niej udział m.in. wnuk Bujaka - Jan Lenczowski, i krewny Narcyz Sadłoń. - Podróżowaliśmy szlakami opisanymi przez Bujaka, odnaleźliśmy nawet krewnych tragarzy, którzy pomagali Polakom nieść przed laty sprzęt - wspomina Sadłoń.
Pisk
"Nasz Dziennik" 2009-07-03

Autor: wa