Przejdź do treści
Przejdź do stopki

7 zasad odpowiedzialnego pożyczania online

Treść

Według badania przeprowadzonego przez firmę Gfk na zlecenie Providenta – lidera branży pożyczkowej w Polsce – 58% badanych zwraca uwagę na całkowity koszt pożyczki. 62% ankietowanych zastanawia się, czy będzie ich stać na spłatę rat. Potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale masz wątpliwości, czy pożyczanie pieniędzy online jest bezpieczne? Sprawdź, co zrobić, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.
Pomyśl, czy naprawdę potrzebujesz pożyczki
Zanim zdecydujesz się na pożyczkę… zastanów się, czy naprawdę jej potrzebujesz. Jeśli czeka Cię większy wydatek, pomyśl, czy możesz z niego zrezygnować lub zrealizować go w późniejszym terminie. Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu.
Wybierz legalnie działającą firmę
Zanim podpiszesz umowę z firmą pożyczkową, sprawdź, od kogo pożyczasz pieniądze. Zapoznaj się z opiniami dotyczącymi pożyczkodawcy. Sprawdź, jak długo firma istnieje na rynku, czy zdobyła którąś z prestiżowych nagród jak Etyczna Firma, European Business Awards czy Certyfikat Odpowiedzialnego Biznesu.
Upewnij się, że będziesz w stanie spłacić pożyczkę
Dostosuj wysokość zobowiązania do swoich możliwości finansowych. Pamiętaj, że warunkiem udzielania pożyczki jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. Zanim zaciągniesz pożyczkę, upewnij się, że masz uregulowane wszystkie dotychczasowe zobowiązania i dokładnie przeanalizuj warunki umowy.
Wybierz termin spłaty rat
Wybierz dogodny dzień spłaty rat, najlepiej kilka dni po wypłacie wynagrodzenia. Dzięki temu w pierwszej kolejności spłacisz wszystkie zobowiązania i będziesz w stanie lepiej gospodarować miesięcznym budżetem.
Sprawdź, czy witryna pożyczkodawcy posiada certyfikat SSL
Stronę, która szyfruje połączenie, łatwo rozpoznać. Posiada zieloną kłódkę przy adresie witryny oraz prefiks „https”. Klikając w nią, możesz sprawdzić szczegóły certyfikatu. Dzięki temu masz pewność, że Twoje wrażliwe dane nie dostaną się w niepowołane ręce.
Dokładnie przeczytaj umowę
Zanim podpiszesz jakiekolwiek zobowiązanie, zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami. Jeśli któreś fragmenty są dla Ciebie niejasne lub niezrozumiałe, poproś o pomoc przedstawiciela firmy pożyczkowej lub osobę, do której masz zaufanie. Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie? Przede wszystkim pełna kwota pożyczki wraz z odsetkami, wysokość i okres spłaty rat.
Jeśli mimo wszystko będziesz mieć problem z terminową spłatą zobowiązania, nie zaciągaj kolejnej pożyczki, ale jak najszybciej skontaktuj się z pożyczkodawcą. W wielu przypadkach możliwa jest zmiana wysokości raty lub odroczenie spłaty.

Autor: Silesian

Tagi: 7 zasad odpowiedzialnego pożyczania online