Przejdź do treści
Przejdź do stopki

7 listopada

Treść

1575
Rozpoczął się zjazd elekcyjny w Woli pod Warszawą, na którym na króla został ostatecznie wybrany książę siedmiogrodzki Stefan Batory.

1846
Zmarł Karol Marcinkowski, lekarz, społecznik, filantrop, uczestnik Powstania Listopadowego, organizator życia gospodarczego w Wielkopolsce, inicjator budowy Bazaru Polskiego w Poznaniu.

1917
W Rosji zdominowany przez bolszewików Komitet Wojskowo-Rewolucyjny przy Piotrogrodzkiej Radzie Delegatów Robotniczych i Żołnierskich obalił Rząd Tymczasowy Aleksandra Kiereńskiego. Bolszewicy przejęli władzę, tworząc jeden z najbardziej zbrodniczych systemów w dziejach ludzkości.

1922
Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej w polskiej części Górnego Śląska powstała administracja apostolska wydzielona z ziem należących do diecezji wrocławskiej. Jej administratorem został ks. abp August Hlond.

1939
Prezydent RP Władysław Raczkiewicz mianował generała Władysława Sikorskiego Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.

1939
Niemcy aresztowali ks. bp. Michała Kozala, sufragana włocławskiego, wraz z 44 księżymi i alumnami seminarium duchownego. Ksiądz biskup Kozal więziony był kolejno we Włocławku, Lądzie i Dachau, gdzie zmarł w opinii świętości. Został beatyfikowany 14 czerwca 1987 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie.
oprac. AKU

"Nasz Dziennik" 2005-11-07

Autor: ab