Przejdź do treści
Przejdź do stopki

7 chorób, które dopadają nas na wakacyjnym urlopie

Treść

Ze zniecierpliwieniem wyczekujemy wakacji, by odpocząć od codziennych obowiązków, zwiedzić nowe miejsca czy spędzić czas na ulubionych zajęciach. Urlopowe plany mogą pokrzyżować nam jednak różne choroby, na które jesteśmy narażeni w czasie letniego wypoczynku. Jakie dolegliwości mogą przydarzyć się nam w trakcie urlopu? Jak przygotować się na ewentualność ich wystąpienia, by szybko poradzić sobie z uciążliwymi symptomami i wrócić do korzystania z uroków wakacji?

Zapalenie zatok

Nawet gdy za oknem świeci słońce, a żar leje się z nieba, możemy zachorować na zapalenie zatok. Choć dolegliwość najczęściej przydarza się nam w sezonie jesienno-zimowym, latem również jesteśmy na nią narażeni. Z powodu upałów chętnie korzystamy z klimatyzacji w samochodach, pokojach hotelowych czy w domu, szukając orzeźwienia. Narażamy się przez to na gwałtowne zmiany temperatur, które osłabiają organizm i ułatwiają wirusom zaatakowanie ciała. Warto zatem zachować umiar, korzystając z klimatyzacji i dbać o jak najmniejszą różnicę temperatur między wnętrzem pokoju czy samochodu a jego otoczeniem.

Jeżeli na wakacyjnym urlopie przytrafi się nam infekcja, będziemy odczuwać rozpierający ból zatok i zmagać się z niedrożnym czy zatkanym nosem, sięgnijmy po dostępne bez recepty leki na zapalenie zatok. Preparaty pomogą ograniczyć stan zapalny i dolegliwości bólowe, a także zniwelować obrzęk śluzówki i ułatwić oddychanie.

Zapalenie pęcherza moczowego

 

Kolejną częstą wakacyjną dolegliwością jest zapalenie pęcherza moczowego. Infekcjom i osłabieniu organizmu sprzyja siadanie na zimnych powierzchniach czy długotrwałe noszenie mokrego stroju kąpielowego. Zapalenie pęcherza wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi, dokuczliwymi objawami. Odczuwa się pieczenie podczas oddawania moczu czy uciążliwe parcie na mocz, ból brzucha i ogólne pogorszenie samopoczucia. Przed wakacyjnym wyjazdem warto zadbać zatem o to, by w bagażu znalazły się dostępne bez recepty leki na zapalenie pęcherza, np. preparaty z furaginą. Dzięki nim uda się ograniczyć przykre objawy i odzyskać przyjemność czerpaną z letnich aktywności.

Grzybica

Grzybica najczęściej atakuje nas właśnie latem. Infekcja może obejmować miejsca intymne czy rozwijać się na stopach. Grzybicą łatwo zarazić się w publicznych toaletach i łazienkach czy na basenach. Aby jej uniknąć, warto używać wyłącznie swoich ręczników, pamiętać o myciu rąk i zabierać klapki pod prysznic czy na basen. W łagodzeniu objawów ewentualnej infekcji sprawdzą się dostępne bez recepty środki na grzybicę. Leczenie choroby jest jednak uciążliwe i długotrwałe, dlatego po powrocie z urlopu najlepiej udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Opryszczka

Latem lubimy korzystać promieni słonecznych, opalając się na plaży albo przy basenach. Musimy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce i przegrzanie organizmu może sprzyjać opryszczce wargowej. Zaistniałe zaburzenia homeostazy i osłabienie organizmu pozwalają wirusowi opryszczki wywoływać uciążliwe objawy takie jak nieestetyczne, bolesne wykwity na twarzy. Niepożądane dolegliwości pojawiają się również przez wyziębienie ciała, niedobór snu, stres czy zmęczenie – wszystkie te czynniki także mogą towarzyszyć letnim wyjazdom. Jeżeli zatem wiemy, że jesteśmy zakażeni wirusem opryszczki, a w naszym przypadku symptomy infekcji często nawracają, na wakacje zabierzmy tabletki na opryszczkę. Preparaty wspomogą walkę z patogenami i pozwolą szybciej uporać się z nieestetycznymi zmianami skórnymi.

Przeziębienie

Na wakacyjnym urlopie może przydarzyć się nam również przeziębienie. Chociaż choroba jest kojarzona głównie z jesienią i zimą, latem także istnieje ryzyko zakażenia. Wystąpieniu przeziębienia sprzyjają nagłe różnice temperatur osłabiające odporność – picie zimnych napojów w upalny dzień, korzystanie z maksymalnej mocy klimatyzacji w samochodzie przy gorącej, słonecznej pogodzie czy szybkie wchodzenie do morza tuż po wygrzewaniu się na plaży.  Aby nie wywoływać szoku dla organizmu i nie zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji, stopniowo przyzwyczajajmy ciało do niższej lub wyższej temperatury.

Jeżeli w trakcie urlopu zachorujemy na przeziębienie, możemy zastosować wieloskładnikowy preparat na różne objawy wspomnianej choroby albo sięgnąć po leki na poszczególne symptomy, np. tabletki na ból gardła, spray na katar czy kapsułki z ibuprofenem na gorączkę i ból głowy. Dzięki wspomnianym środkom szybciej wrócimy do zdrowia, a uciążliwe dolegliwości i złe samopoczucie nie będą psuć nam wakacji.

Infekcje intymne

Z powodu zwiększonej wilgotności powietrza, wysokich temperatur, korzystania z publicznych toalet czy chodzenia w mokrym stroju kąpielowym w najgorętszą z pór roku zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Do zakażeń patogenami może dochodzić także przez częstsze kontakty seksualne, jeżeli traktuje się lato jako czas wakacyjnych romansów.

Objawami infekcji intymnych są zwykle ból, świąd, pieczenie i obfite upławy. Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących symptomów warto jak najszybciej udać się do ginekologa. Jeśli jednak w czasie wakacyjnego wyjazdu nie ma się możliwości odwiedzenia lekarza, z pomocą przychodzą dostępne bez recepty leki na zapalenie pochwy. Preparaty łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, są jednak tylko tymczasowym rozwiązaniem. W przypadku każdej infekcji intymnej zaleca się konsultację lekarską, aby nie przeszła ona w przewlekły stan i nie zaostrzyły się uporczywe objawy.

Zatrucia pokarmowe

Podczas wakacyjnych wyjazdów jesteśmy narażeni również na zatrucia pokarmowe. Wystarczy, że spożyjemy napój albo żywność zanieczyszczoną chorobotwórczymi mikroorganizmami (np. salmonellą) lub toksynami, a nabawimy się biegunki, wymiotów czy innych przykrych dolegliwości. Źródłem zakażeń są pokarmy skażone, zepsute albo nieprawidłowo przygotowane.  Warto zwracać uwagę na standardy higieniczne panujące w hotelach i restauracjach oraz pamiętać o częstym myciu rąk. Ponadto lepiej unikać spożywania surowych jajek i przyrządzonych z nich potraw, niepasteryzowanych wyrobów mlecznych czy niepoddanego obróbce termicznej mięsa.

Wyjeżdżając na wakacyjny urlop, nie koncentrujmy się wyłącznie na perspektywie błogiego wypoczynku czy podejmowania ekscytujących aktywności. Pamiętajmy o częstych chorobach zagrażających nam latem i bądźmy przygotowani na możliwość ich wystąpienia. Zadbajmy o dobre wyposażenie podróżnej apteczki i zachowujmy środki ostrożności pozwalające uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dzięki takiemu postępowaniu typowo wakacyjne choroby nie popsują nam urlopu, a jeśli jednak się pojawią, uda się łatwo zminimalizować ich przykre objawy.

Autor: Silesian