50-lecie Opery Krakowskiej
Treść
Wczoraj w Krakowie rozpoczął się VIII Festiwal Opery. Tegoroczna impreza ma charakter szczególny, odbywa się w roku jubileuszowym 50-lecia Opery Krakowskiej. Przez 10 kolejnych dni publiczność zobaczy m.in. "Traviatę" Verdiego i "Carmen" Bizeta. Wśród artystów gościnnie wystąpi m.in. Jewgenij Nesterenko, gwiazda światowej wokalistyki. Zaplanowano także dwie gale jubileuszowe.
Festiwal zainaugurowała opera "Orfeusz i Eurydyka" Ch.W. Glucka. W kolejne dni będą się odbywać spektakle: "Księżniczka Czardasza" E. Kálmána, "Traviata" G. Verdiego, "Carmen" G. Bizeta. W ramach festiwalu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego swoje prace zaprezentuje Zofia de Ines, autorka scenografii i projektów kostiumów do wielu realizacji w teatrze dramatycznym, operze, balecie, pantomimie, filmie i telewizji. - Pani Zofia przedstawi kilkadziesiąt kostiumów związanych z jej całą pracą scenograficzną. Widz będzie mógł podziwiać proces ich powstawania, szkice, projekty, rysunki oraz gotowe realizacje - zaprasza Ryszard Karczykowski, dyrektor artystyczny Opery Krakowskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 na scenie operowej w Teatrze Słowackiego.
Na wtorek zaplanowano szczególny wieczór z Jadwigą Romańską, która w tej krakowskiej instytucji artystycznej wystąpiła w 37 premierach, grając pierwszoplanowe role. Artystka podczas spotkania w teatrze zaśpiewa polskie pieśni, m.in. Karola Szymanowskiego. W operze komicznej "Cyrulik sewilski" jako Don Bazylio wystąpi Jewgenij Nesterenko.
Pierwsza gala jubileuszowa w piątek, 29 bm., będzie świętem miłośników Opery Krakowskiej. - Wystąpią wszyscy nasi soliści, zespół chóru i baletu. Nie zabraknie muzyki m.in. Pucciniego, Gounoda, Czajkowskiego, Straussa. Naszą orkiestrę poprowadzi czterech dyrygentów: Tadeusz Kozłowski, Andrzej Straszyński, Piotr Sułkowski oraz Tomasz Tokarczyk - mówi Ryszard Karczykowski.
Sobotnia gala jubileuszowa
(30 bm.) to świętowanie wraz z artystami gościnnie związanymi z krakowską sceną. W tym dniu o godz. 14.00 odbędzie się również uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy gmach opery przy ul. Lubicz 48. - Myślę, że to wydarzenie zostanie wpisane w historię opery, ale także Krakowa. Złoty jubileusz przypadł w roku szczególnym. We wrześniu rozpoczęliśmy budowę gmachu opery. Bryła obecnego budynku zostanie połączona z nowoczesną salą sceny i widowni. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2006 roku. Historia budowy opery w Krakowie jest może nawet kilka lat dłuższa od inauguracji jej artystycznej działalności - podkreśla Piotr Rozkrut, dyrektor naczelny Opery Krakowskiej.
Festiwal zakończy "Rigoletto" G. Verdiego pod kierownictwem muzycznym Aurelia Canociego, włoskiego dyrygenta.
Spektakle prezentowane będą przede wszystkim w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, ale także na scenie przy ul. Lubicz 48.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 22-10-2004
Autor: Ku8a