Przejdź do treści
Przejdź do stopki

40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Treść

Na Jasnej Górze odbyła się 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Tradycyjnie uczestniczyła w niej rodzina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski, podkreślił, że testament, jaki pozostawił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, to wierność Ewangelii. Ks. Jerzy – jak dodał – był wierny konkretnym codziennym zobowiązaniom.

– Niczego nie udawał, nie szukał drogi na skróty, nie dostosowywał nauczania do rygorów cenzury, jaka wówczas obowiązywała. Wiedział, że każdy człowiek, bez wyjątku, zasługuje na to, by głosić mu prawdę w miłości. Pozostał niezmienny w swoim nauczaniu i świadectwie życia tak wobec przyjaciół, jak i tych, którzy byli do niego wrogo usposobieni – mówił o. Samuel Pachulski.

Eucharystii na Wałach Jasnogórskich przewodniczył ks. bp Józef Kupny, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji toruńskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel, który wzywał wstawiennictwa bł. kapelana „Solidarności”.

– Błogosławiony księże Jerzy, stając przed obliczem Matki Bożej, chcemy wypełnić  Twój testament. Pomóż nam, aby słowo „solidarność” miało swoje właściwe znaczenie, a my byśmy potrafili budować wspólnotę, odważnie mówić o wartościach, bronić prawdy, a jednocześnie pięknie się różnić, to jest szanować się wzajemnie – podkreślał ks. bp Wiesław Śmigiel.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda, odniósł się do bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej.

– Żyjemy w trudnych czasach. Myśleliśmy, że po pandemii koronawirusa już nie może być nic gorszego. Niestety, myliliśmy się. Dzisiaj martwimy się o nasze miejsca pracy, martwimy się w związku z galopującymi cenami energii elektrycznej i gazu. Nasze miejsca pracy są zagrożone, dlatego będziemy prowadzić intensywny dialog społeczny, a jeżeli nie, to będziemy protestować, aby wspólnie z rządem wypracować rozwiązania, które nie pozwolą na zniszczenie naszej gospodarki tak mozolnie budowanej przez wszystkie lata – wskazywał Piotr Duda.

Piotr Duda nawiązał też do archiwalnych transparentów niesionych przez ludzi pracy podczas ubiegłych pielgrzymek.

– Przeglądając archiwalne zdjęcia z pierwszej pielgrzymki, natknąłem się na zdjęcie z transparentem „Obroniłaś nas przed szwedzkim. Broń nas Matko przed sowieckim”. To było 40 lat temu, a jakże hasło jest aktualne. Przyjęliśmy naszych gości z Ukrainy jak do swojej rodziny, bo na tym polega solidarność, ale dzisiaj musimy być jeszcze bardziej solidarni z narodem ukraińskim, bo oni walczą nie tylko o swoją wolność, ale o wolność Polski i całej Europy – podsumował przewodniczący „Solidarności”.

 

List do pielgrzymów skierował prezydent. Andrzej Duda podkreślał, że „społeczność członków i sympatyków >>Solidarności<< od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei, jaką jest miłość bliźniego”.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 18

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj