Przejdź do treści
Przejdź do stopki

31. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Treść

W Polsce trwają uroczyste obchody rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie 31 lat temu, kapelan „Solidarności” został porwany i zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa PRL.

Centralne uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywają się dziś w Warszawie. O godz. 18.00 we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, będzie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Po Eucharystii, szef państwa złoży kwiaty na gronie bł. kapłana. Zaplanowano także wystąpienie Prezydenta.

Na poniedziałek uroczystości zaplanowano także w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Obchody odbywały się też wczoraj. Modlitwa, spektakle, koncerty, bieg sztafetowy, apele – tak upamiętniały bł. ks. Jerzego Bydgoszcz, Włocławek czy Górsk. W niedzielę przy włocławskiej tamie wierni modlili się za wstawiennictwem błogosławionego męczennika. Odbyła się też procesja z relikwiami kapłana do Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie sprawowana była Msza św. Przewodniczył jej ks. prałat Zbigniew Szygenda, kapelan „Solidarności”. Po uroczystościach można było zwiedzić muzeum poświęcone ks. Popiełuszce.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli m.in. biskup włocławski Alojzy Mering oraz Region Toruńsko-Włocławski NSZZ “Solidarność”.

Prof. Wojciech Polak, historyk podkreśla, że do dziś nie jest znany dokładny przebieg męczeńskiej śmierci kapłana.

– Tu jest potrzebne regularne, porządnie przeprowadzone przez jakiegoś prokuratora IPN-owskiego śledztwo. Na dodatek to śledztwo powinno być prowadzone tutaj w regionie kujawsko-pomorskim, przede wszystkim powinno objąć trzy miasta: Toruń, Bydgoszcz i Włocławek. Należałoby przede wszystkim zacząć przesłuchiwać świadków i osoby, które miały jakikolwiek związek, albo jakąkolwiek wiedzę na ten temat. Takich osób, według moich szacunków, powinno być od tysiąca do 2 tys. Nawet jeżeli część tych osób związanych z aparatem władzy mataczyła, kłamała, to i tak każdy powie o jedno zdanie za dużo i z tego coś można by było prawdopodobnie odłożyć, więc takie śledztwo jeszcze teraz (…) mogłoby przynieść pewne efekty, przybliżyć nas do prawdy lub tę prawdę wyjaśnić – wskazuje historyk.

Swoją znajomość z zamordowanym kapelanem „Solidarności” wspomina ks. abp Sławoj Leszek Gódź, metropolita gdański.

– Znaliśmy się jako klerycy, a potem to, co nas łączyło, to służba wojskowa. Z tym, że ja zostałem wezwany do wojska w 1965 roku, a on w 1966 – milenijnym, do Bartoszyc. I ksiądz Jerzy Popiełuszko to też żołnierz z Bartoszyc, a jednocześnie męczennik naszych czasów, przede wszystkim oficjalnie przez Kongregację ds. Kultu i Kanonizacji został ogłoszony patronem „Solidarności”. A więc świat pracy, a konkretnie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” ma swojego patrona. To jest ogromny wymiar dla świata pracy. czekamy na proces kanonizacyjny – podkreśla ks. arcybiskup.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów SB z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili ks. do Wisły na tamie koło Włocławka.

6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany. Trwa jego proces kanonizacyjny.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 19 października 2015

Autor: mj