Przejdź do treści
Przejdź do stopki

25 mld euro na odnawialne źródła energii

Treść

Polska musi zwiększyć wydatki na rozwój odnawialnych źródeł energii, aby sprostać wymaganiom stawianym w tym zakresie przez Komisję Europejską. Wczoraj w Senacie, pod patronatem wicemarszałka Krzysztofa Putry (PiS), odbyła się konferencja "Odnawialne źródła energii - szanse i bariery".

Zdaniem Mariusza Jędryska, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z istotnych elementów zrównoważonego rozwoju państwa. Zwiększenie udziału OZE w bilansie paliwowo-energetycznym kraju oznacza różnorodne korzyści dla gospodarki i środowiska naturalnego. Korzyści dla gospodarki to wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju, dywersyfikacja źródeł produkcji energii, rozproszenie miejsc produkcji energii. Korzyści społeczne to przede wszystkim poprawa wizerunku regionu wdrażającego technologie przyjazne środowisku oraz - co ważne - szansa na rozszerzenie lokalnego rynku pracy, np. do obsługi elektrowni wiatrowej o mocy 50 MW potrzeba około 12 osób. OZE sprzyjają środowisku naturalnemu poprzez ograniczenie wydobycia i zużycia paliw kopalnych i zmniejszenie emisji gazów i pyłów do atmosfery, a także zmniejszenie efektu cieplarnianego.
Z informacji przedstawionych przez Jędryska wynika, że Polska zobowiązana jest do zwiększenia do 7,5 proc. udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energii do końca 2010 r., uzyskania 6-procentowej redukcji dwutlenku węgla w latach 2008-2012, a także uzyskanie 5,75-procentowego udziału biopaliw w rynku paliw płynnych do końca 2010 roku. Dotychczas udało się uzyskać 4,5-procentowy udział OZE w całkowitym bilansie zużycia energii w Polsce.
Według Ministerstwa Gospodarki, dla zapewnienia odnawialnym źródłom energii właściwej pozycji w energetyce "Polityka energetyczna" przewiduje podjęcie takich działań, jak: wykorzystanie biomasy do produkcji energii elektrycznej i ciepła, intensyfikacja wykorzystania małej energetyki wodnej, większe wykorzystanie energetyki wiatrowej, zwiększenie udziału biokomponentów w rynku paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, rozwój przemysłu na rzecz energetyki odnawialnej.
Dotychczasowe wsparcie finansowe przeznaczane na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce było zbyt małe. Jednak zdaniem przedstawicieli resortu gospodarki oraz resortu rozwoju regionalnego, pieniądze na ten cel będą coraz większe, ponieważ Polska musi sprostać wymaganiom stawianym krajom członkowskim UE przez Komisję Europejską.
Według Tomasz Wilczaka, wiceministra gospodarki, z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" w latach 2007-2015 przeznaczonych zostanie 25 mld euro (środki krajowe i unijne) na realizację inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wsparciem objęte będzie wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z OZE, produkcja biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz wdrażanie produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej.
Ministerstwo Gospodarki zakwalifikowało już projekty inwestycyjne związane z OZE na 5,7 mld euro. Są to głównie fermy wiatrowe, małe elektrownie wodne do 10 MW, elektrociepłownie na biomasę.
Paweł Tunia

"Nasz Dziennik" 2006-05-17

Autor: ab