200 lat muzeum w Wilanowie
Treść
Gromadzone od XVII w. w Pałacu Wilanowskim zbiory sztuki w 1805 r. udostępnione zostały społeczeństwu w formie ekspozycji edukacyjnej. W sierpniu tego roku dokonano pierwszego wpisu do "Księgi do zapisywania się Osób zwiedzających Pałac Wilanowski". Tym samym królewska siedziba Jana III Sobieskiego stała się jednym z pierwszych muzeów w Polsce.
W tym roku mija 200 lat od tego wydarzenia. W związku z jubileuszem w wilanowskiej Oranżerii została wczoraj otwarta wystawa poświęcona kolekcjonerstwu założyciela muzeum Stanisława Kostki Potockiego. - Temat skupia się wokół dwóch wątków: procesu kształtowania się kolekcji oraz wątku podróży zagranicznych Potockiego, w czasie których zwiedził m.in. Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy i Anglię, dokonując zakupów dzieł sztuki do swoich zbiorów - podkreśliła Anna Kwiatkowska, autorka wystawy.
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 200 obiektów, w tym kolekcję ceramiki antycznej, zbiór rzeźb, wyroby rzemiosła artystycznego oraz starodruki i dokumenty. Wystawę będzie można oglądać do 9 kwietnia 2006 r.
Prezentacja jest tylko jednym z elementów - choć bardzo znaczącym - obchodów jubileuszowych 200-lecia wilanowskiego muzeum. Niezwykle ważne są także programy konserwatorskie, mające na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego, jakim jest zabytkowa rezydencja w Wilanowie z jej historyczną kolekcją muzealiów. W tym roku zakończyła się renowacja frontowej elewacji skrzydła południowego pałacu oraz Gabinetu Etruskiego, Lapidarium, Sali Uczt i marmurowej posadzki w Bibliotece Króla. Prace zmierzające do przywrócenia zabytkowym elewacjom, wnętrzom Pałacu Wilanowskiego i jego zbiorom dawnej świetności będą kontynuowane w kolejnych latach. Zakończenie prac konserwatorskich w Apartamentach Chińskich i Pokojach Myśliwskich w 2007 r. umożliwi zamknięcie obchodów jubileuszowych udostępnieniem nowej trasy zwiedzania pałacu - Galerii Rzemiosła Artystycznego.
EI
"Nasz Dziennik" 16 listopada 2005
Autor: mj