15. rocznica obalenia rządu Olszewskiego
Treść
Traktuję moją obecność jako wielki zaszczyt. Tak jak powiedział Antoni Macierewicz, uważam, że obchodzimy dzisiaj rocznicę, która jest kontynuacją wszystkiego, co w nowoczesnej Polsce najpiękniejsze - tradycji walki o niepodległość i prawdziwą demokrację - mówił premier Jarosław Kaczyński na niedzielnej konferencji w Sejmie.
Kaczyński w swoim wystąpieniu odniósł się do historii, kiedy to idea Polski niepodległej dochodziła do głosu. Jej narodziny widzi on w konfederacji barskiej, później związała się ona z Armią Krajową. W końcu, w latach osiemdziesiątych ruch "Solidarność" zsyntetyzował tradycje walki o niepodległość i demokrację. Po roku 1989 wartości te, zdaniem premiera, były dla patriotów oczywistością, ale ich realizacja była wtedy tylko pozorna. - Niepodległość była wówczas, delikatnie mówiąc, niepełna i daleka od doskonałości, zagrażały jej różne tajne powiązania - stwierdził Kaczyński.
Powołany w 1992 r. rząd Jana Olszewskiego miał, według premiera Kaczyńskiego, urzeczywistnić prawdziwą suwerenność państwa polskiego. Jego działania zostały powstrzymane przez siły, które poczuły się zagrożone przeprowadzanymi zmianami. - Dzisiaj próbujemy tę ideę podjąć i wykonać. Nie byłoby teraz Prawa i Sprawiedliwości i tego rządu bez tamtej próby powziętej przez ówczesnego premiera Olszewskiego - zakończył Kaczyński.
Obecny doradca prezydenta RP, Jan Olszewski, przypomniał, że tworzył swój ówczesny rząd w obliczu niewyobrażalnych trudności. Ale podjął to wyzwanie, by wskazać Polakom alternatywę, jaka się wytworzyła. - Albo Polską będą rządzić spadkobiercy komunizmu i Okrągłego Stołu, albo my - tradycja niepodległości - stwierdził.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz podziękował Olszewskiemu za to, że jego inspiracja i koncepcja walki o niepodległość pozwoliła skupić obóz patriotyczny wokół PiS. Według Macierewicza, rok 1992 zmienił historię Polski - to, co miało być ukryte, stało się jawne. Ówczesny rząd sprzeciwił się spiskowi, który chciał, aby Polską władali ludzie Okrągłego Stołu, a archiwa sowieckie miały być zamknięte. Dzisiejsze rządy PiS są, zdaniem Macierewicza, owocem walki obozu patriotycznego o urzeczywistnienie tych zmian zapoczątkowanych przez Olszewskiego. Jak dodał, do ocalenia idei przyświecającej temu środowisku przyczyniła się "gigantyczna praca ojca Tadeusza Rydzyka i zbudowanych przez niego mediów".
Wczorajsza uroczystość w Sejmie upamiętniła 15. rocznicę obalenia przez siły postkomunistyczno-liberalne rządu Olszewskiego. Bezpośrednią tego przyczyną było wykonanie przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, Antoniego Macierewicza, uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa zajmujących stanowiska w najwyższych władzach państwa.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-06-04
Autor: wa
Tagi: jan olszewski