15 lat Muzeum Rzemiosła
Treść
Muzeum Rzemiosła w Krośnie świętuje obecnie jubileusz 15-lecia powstania. W ciągu minionych lat pracownicy muzeum przygotowali kilka ogólnopolskich sesji naukowych, poświęconych zabytkom Krosna, wydali ok. 50 publikacji naukowych i popularnonaukowych, zorganizowali wiele ciekawych konkursów.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie jest również organizatorem Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", które prezentowane było już dwukrotnie przez węgierskie Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg. Na co dzień w muzeum można oglądać niecodzienną ekspozycję prezentującą rozwój przemysłu, a także wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach muzealnych.
Placówkę zwiedza rocznie około 5 tysięcy osób. W jego zbiorach znajduje się blisko 4,5 tysiąca eksponatów i archiwaliów obejmujących historię rzemiosła na terenach dawnej Galicji. Można zobaczyć dawny zakład fryzjerski, kuźnię oraz zakład stolarski z wszelkimi narzędziami. Dla wielu pobyt w muzeum to jedyna okazja, by zobaczyć, jak dawniej tkano na krosnach. Trzon ekspozycji stanowią narzędzia i wyroby przekazane przez rzemieślników z Krosna i najbliższych okolic. Do najcenniejszych zabytków w Muzeum Rzemiosła należą: kuta cechowa skrzynia - skarbiec z XVII wieku, z mechanizmem zapadkowym, zamkiem ukrytym pod jedną z ozdób na wieku i ślepym zamkiem z boku dla zmylenia złodziei, oraz zrobione w roku 1920 przez rodzinę Pudłów z Korczyny dębowe meble do zakładu fryzjerskiego, z kryształowymi lustrami sprowadzonymi z Belgii. Eksponowane są też kolekcje żelazek, narzędzi tkackich, kuchennych, piekarskich, modniarskich itp.
Muzeum zostało założone w lipcu 1989 roku. 17 marca 1990 r. Józef Cisowski, pomysłodawca i współtwórca Muzeum Rzemiosła w Krośnie, dokonał uroczystego otwarcia ekspozycji w budynku dawnej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza przy ul. Piłsudskiego 17.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2005-04-29
Autor: ab