12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Treść
Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej został ustanowiony przez Sejm w 2015 r. dla oddania hołdu pomordowanym. Obława Augustowska to największa zbrodnia, której dokonano na Polakach po II wojnie światowej.
Obława Augustowska rozpoczęła się siedemdziesiąt dziewięć lat temu na Suwalszczyźnie. W ramach akcji pacyfikacyjnej oddziały NKWD i Armii Czerwonej przetrząsały lasy i wsie, zatrzymując łącznie ponad 7 tys. osób podejrzewanych o kontakty z polskim podziemiem niepodległościowym.
Niemal 600 osób zostało uwięzionych i poddanych brutalnemu śledztwu. Nigdy nie wrócili oni do swoich domów. Najprawdopodobniej wszyscy zostali zabici przez Sowietów, a ich szczątków do dziś nie odnaleziono. Obecnie mówi się, że ofiar mogło być nawet 2 tysiące.
Historyk prof. Wojciech Polak powiedział, że są pewne przypuszczenia na temat miejsca pochówku ofiar Obławy Augustowskiej.
– Do dzisiaj szukamy tego miejsca. Istnieje pewne przypuszczenie, że mogli oni zostać pochowani na Grodzieńszczyźnie za ustanowioną wtedy świeżo granicą polsko-sowiecką. Natomiast wiemy, że szukanie ich dzisiaj nie jest czynnością prostą i łatwą – powiedział prof. Wojciech Polak.
Obława Augustowska jest uznawana przez historyków za największą zbrodnię popełnioną na Polakach, której dokonano po II wojnie światowej. Od lat trwają działania w celu ustalenia losów osób zaginionych w obławie.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 12 lipca 2024
Autor: dj