Przejdź do treści
Przejdź do stopki

112 tysięcy kary dziennie

Treść

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o obciążenie grzywną czterech państw, w tym Polski, za niedotrzymanie terminu wdrażania przepisów telekomunikacyjnych. Zaproponowana przez KE grzywna dla naszego kraju to ponad 112 tys. euro dziennie.

Chodzi o dwie dyrektywy nowego unijnego prawa telekomunikacyjnego, które weszło w życie 25 maja 2011 roku. Za jego pomocą KE chce "poprawić konkurencyjność i jakość ich usług, a także ułatwić klientom zmianę operatora telefonii". Przepisy umożliwiają bowiem zmianę operatora telekomunikacyjnego w ciągu jednego dnia z zachowaniem numeru.
Polska, Belgia, Portugalia i Słowenia wciąż nie wprowadziły tych przepisów do swojego prawa. Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu przeciwko nim sprawy do ETS, jednocześnie proponując, by Trybunał nałożył na każde z tych państw karę pieniężną (w stawkach dziennych), która byłaby wypłacana od dnia wydania orzeczenia Trybunału do dnia powiadomienia o pełnym wdrożeniu przepisów do prawa krajowego. Zaproponowana dla Polski kara to nieco ponad 112 tys. euro dziennie.
Tak zwana dyrektywa praw obywateli o prywatności i łączności elektronicznej zobowiązuje operatorów i dostawców internetu do bezpiecznego przechowywania danych osobowych i niezwłocznego informowania krajowych organów i swoich klientów o przypadkach ich naruszeń. Z kolei tzw. dyrektywa lepszych uregulowań prawnych wymaga od urzędów telekomunikacyjnych promowania otwartego dostępu użytkowników internetu do informacji i korzystania z dowolnych aplikacji i usług. Przepisy o zmianie operatora są więc tylko częścią nowych uregulowań.
Nowe reguły w dziedzinie telekomunikacji zostały oficjalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę Ministrów UE pod koniec 2009 roku. Ustalono, że muszą zostać wdrożone do prawa krajowego wszystkich państw członkowskich do 25 maja 2011 roku.

ŁS, PAP

Nasz Dziennik Piątek, 1 czerwca 2012, Nr 127 (4362)

Autor: au