Przejdź do treści
Przejdź do stopki

1 marca dla żołnierzy niepodległości

Treść

Ze wspólnym apelem o ustalenie 1 marca Dnia Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia w najbliższą niedzielę wystąpią do parlamentarzystów władze Opola oraz kombatanci z organizacji niepodległościowych, m.in. Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

"My, członkowie niepodległościowych organizacji zbrojnych walczących w latach 1944-1956 z komunistycznym reżimem, zwracamy się z apelem do organizacji kombatanckich wywodzących się z formacji zbrojnych podziemia antykomunistycznego o wsparcie idei upamiętnienia naszych bohaterów poprzez ustanowienie dnia 1 marca - Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia" - czytamy w apelu skierowanym do niepodległościowych związków kombatanckich. - Z członków organizacji podziemia niepodległościowego określanych mianem żołnierzy wyklętych komunistyczna propaganda czyniła przez lata PRL "zdrajców", "faszystów", "zaplutych karłów reakcji". Dziś nadszedł najwyższy czas, aby ci żołnierze odzyskali należne im w historii Polski miejsce. Pragniemy, by pamięć o tych, którzy już odchodzą, pozostała w myśli młodego pokolenia - podkreśla Tadeusz Czajkowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.
1 marca w zamyśle pomysłodawców ma być uczczeniem pamięci wszystkich członków zbrojnych organizacji niepodległościowych walczących po II wojnie z komunistycznym reżimem. Chodzi tu o takie organizacje, jak m.in.: Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Ruch Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Wileński Ośrodek Mobilizacyjny, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.
W Opolu uroczyste obchody odbędą się w najbliższą niedzielę. Rozpocznie je Msza św. w katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, następnie pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia odczytany zostanie apel o ustanowienie 1 marca ogólnopolskim Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Apel został skierowany do organizacji kombatanckich, marszałków Sejmu i Senatu, a także posłów z wszystkich klubów za wyjątkiem SLD. - Pomijamy ten klub. Partia ta jest obca tradycji niepodległościowej i odwołuje się do takich formacji jak Armia Ludowa, która występowała zbrojnie przeciwko żołnierzom AK - komentuje Arkadiusz Karbowiak, wiceprezydent Opola, który koordynuje całą akcję.
Jak informuje Bohdan Bocheński, peł nomocnik wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych Urzędu Miejskiego, niechęć SLD do tego rodzaju przedsięwzięć ujawniała się już wcześniej. Były trudności z postawieniem pomnika Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, czemu prawie przez cztery lata sprzeciwiali się radni Opola wywodzący się z kręgów SLD. Ponadto ubiegłoroczne obchody związane z upamiętnieniem wybuchu II wojny światowej również skończyły się awanturą. Zaprotestowali wówczas ZBOWiD-owcy i politycy SLD, którzy byli przeciwni obchodom pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, zarzucając, iż byłoby to czczenie oddziałów współpracujących z Niemcami. Zarzuty były skierowane pod adresem Narodowych Sił Zbrojnych, a konkretnie Brygady Świętokrzyskiej. Według komunistów, w 1945 roku Brygada podpisała z hitlerowcami porozumienie o nieagresji i korzystała z pomocy niemieckich służb kwaterunkowych. Zarzuty te odpierają historycy, według których taka argumentacja jest zupełnie bezpodstawna. - Organizacja ta walczyła z Niemcami, ale w pewnym okresie, kiedy chciała się przedostać na Zachód, przestała walczyć z Niemcami. Ale nie była w żadnej mierze organizacją kolaboracyjną, nie było żadnego formalnego porozumienia. Niemcy chcieli wykorzystać ten fakt propagandowo, by pokazać, że Polacy są po ich stronie przeciw bolszewizmowi - tłumaczy Leszek Żebrowski, badacz historii Narodowych Sił Zbrojnych.
Opolskie obchody upamiętniające żołnierzy II konspiracji są pierwszym oficjalnym krokiem w tym kierunku. Jednakże, aby 1 marca stał się od przyszłego roku w całym kraju Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, potrzebne jest zaaprobowanie idei obchodów przez parlament w formie uchwały. Poparcie deklarują m.in. Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska.
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-02-27

Autor: wa