Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dr n. med. R. Spachacz: W medycynie służymy największym wartościom, czyli ratujemy życie i zdrowie

Treść

W medycynie służymy największym wartościom, czyli ratujemy życie i zdrowie. Prawo do życia jest prawem niezbywalnym od poczęcia do naturalnej śmierci. Służąc drugiemu człowiekowi, musimy wiedzieć, że poprzez swoje działania służymy także Panu Bogu. Dzisiejsza medycyna powinna opierać się na wartościach, bo to nie jest tylko zawód, ale i powołanie – powiedział dr n. med. Rafał Spachacz, kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu w AKSiM w Toruniu, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W sobotę, 16 września br., w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się sympozjum naukowe pt. „Medycyna w służbie życiu od poczęcia do naturalnej śmierci”.

To prawdziwa popularnonaukowa uczta dla osób, którym na sercu leży dobro życia i naszego zdrowia. Podczas tej konferencji będą poruszane tematy dotyczące prawnej ochrony życia w Polsce czy wspierania dzieci z niepełnosprawnościami. Będzie dyskusja o diecie, o medycynie pola walki oraz o umieraniu jako wchodzeniu w życie. Prelegentami będą doskonali profesorowie, specjaliści w danych dziedzinach. To wydarzenie dla osób, którym na sercu leży służba drugiemu człowiekowi, dlatego że ratując życie lub zdrowie, służymy naszym bliźnim – mówił dr n. med. Rafał Spachacz.

Jednym z tematów wydarzania będzie medycyna pola walki w służbie żołnierzom.

Pani dr Aurelia Ostrowska z Ministerstwa Obrony Narodowej opowie o medycynie pola walki, o służeniu osobom, które bronią Ojczyzny. (…) To specyficzna gałąź medycyny. Tak bardzo różna od medycyny tradycyjnej, którą wszyscy znamy. Medycyna pola walki jest nieznana powszechnie, ale niezwykle potrzebna w służbie człowiekowi i Ojczyźnie – zaznaczył kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu w AKSiM w Toruniu.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu  kształci młodych ludzi w zawodach medycznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się pielęgniarstwo.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej studiują osoby niezależnie od swojego wieku, często będące absolwentami innych studiów, pragnące uzyskać kwalifikacje do bycia pielęgniarką, pielęgniarzem. Na uczelni jest bardzo dobra kadra wykładowców, ale i doskonały sprzęt. Jest możliwość kształcenia w pracowniach umiejętności pielęgniarskich, kształcenia multimedialnego zgodnie z najwyższymi standardami – podkreślił gość Radia Maryja.

dr n. med. Rafał Spachacz odniósł się również do wykorzystywania w batalii politycznej tematu życia dzieci poczętych, a nienarodzonych.

Każdy ma prawo do życia, które daje nam Pan Bóg. W medycynie służymy największym wartościom, czyli ratujemy życie i zdrowie. Prawo do życia jest prawem niezbywalnym od poczęcia do naturalnej śmierci. Służąc drugiemu człowiekowi, musimy wiedzieć, że poprzez swoje działania służymy także Panu Bogu. Dzisiejsza medycyna powinna opierać się na wartościach, bo to nie jest tylko zawód, ale i powołanie – akcentował kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu w AKSiM w Toruniu.

Całość rozmowy z dr. n. med. Rafałem Spachaczem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 14

Autor: mj