Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apteki pod nadzorem posłów

Treść

Zakaz reklam aptek i punktów aptecznych, zakaz sprzedaży leków przez internet, wprowadzenie kategorii leków do zastrzeżonego stosowania, zwolnienie niektórych aptek z konieczności dostosowania się do wymogów powierzchniowych - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Wczoraj posłowie wysłuchali sprawozdania poseł Małgorzaty Stryjskiej (PiS) z prac Komisji Zdrowia odnośnie do nowelizacji prawa farmaceutycznego. Jak powiedziała nam poseł Stryjska, wiceprzewodnicząca komisji, prace nad zmianą ustawy w pierwszej kolejności mają polegać na zakazie reklamy aptek i punktów aptecznych, aby przez to zminimalizować możliwość działania korupcyjnego. Wprowadzenie tego zakazu ma się m.in. przyczynić do zwiększenia oszczędności w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Posłowie opowiadają się również za podtrzymaniem zakazu sprzedaży leków przez internet. Swoistym novum ma być wprowadzenie kategorii leków do zastrzeżonego stosowania. Państwo chce w ten sposób dać szansę tym pacjentom, którzy wymagają specjalistycznego leczenia odpowiednimi preparatami. Taki lek będzie mógł przepisać tylko specjalista. W następnych nowelizacjach Prawa farmaceutycznego posłowie zapowiadają prace nad zapisami o możliwości otwarcia tylko jednej apteki na 4 tys. mieszkańców oraz wprowadzenia sztywnych marż na leki.
Informacje o projektach blokujących otwieranie nowych aptek kilka miesięcy temu przedstawił wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Obecnie w Polsce działa 13 tys. aptek. Według analiz ekonomicznych, przy takim zagęszczeniu wiele z nich nie jest w stanie się utrzymać. Zdaniem wiceministra, nowe przepisy mają polepszyć jakość obsługi farmaceutycznej oraz zlikwidować chore zasady walki o portfel pacjenta. Działania te mają również przeciwstawić się gorszącym zjawiskom promocji i dopłacania do leków refundowanych.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2007-02-15

Autor: wa