Nie będzie połączenia Orlenu z Lotosem
Treść
Polska będzie zabiegać o zagwarantowanie sobie dostępu do złóż ropy naftowej - zakłada przyjęty wczoraj przez rząd dokument "Polityka rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce". Rada Ministrów postanowiła również, że nie dopuści do połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos. Skarb Państwa utrzyma też posiadane udziały w tych spółkach.
Zrealizowanie zadań postawionych w przyjętej "Polityce dla sektora naftowego" ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Najpilniejszą sprawą jest uzyskanie dostępu do złóż ropy naftowej. - Dopóki Polska nie będzie miała dostępu do złóż, dopóty będziemy mieli sytuację niepewną - podkreślał minister gospodarki Piotr Woźniak. W dokumencie zapisano, że zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju może nastąpić w wyniku uruchomienia infrastruktury umożliwiającej transport do Polski ropy z basenu Morza Kaspijskiego.
Premier Jarosław Kaczyński zaznaczył, że na posiedzeniu rządu nie było mowy o dalszej prywatyzacji w sektorze naftowym. Według ministra gospodarki Piotra Woźniaka, Skarb Państwa zachowa posiadane udziały w PKN Orlen i Grupie Lotos. Udział państwa w tych spółkach nie będzie jednak zwiększany. Istotną deklaracją jest niedopuszczenie do ewentualnego połączenia Lotosu z Orlenem. - Nie będziemy temu sprzyjać, gdyż zagrożenie związane z wrogim przejęciem takiej spółki jest duże i nie będziemy go potęgować - zaznaczył Woźniak. Dokument zakłada też m.in. zapowiadaną wcześniej likwidację Nafty Polskiej. Ponadto zawiera koncepcję działań wobec Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. Spółka ta zajmie się przesyłem, przeładunkiem i magazynowaniem paliwa.
Harmonogram realizacji zadań wynikających z przyjętej polityki dla przemysłu naftowego minister gospodarki ma przygotować do końca czerwca bieżącego roku.
AKW
"Nasz Dziennik" 2007-02-07
Autor: wa