Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Szopki spod Babiej Góry"

Treść

Na IV edycję wystawy "Szopki spod Babiej Góry" zaprasza Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ekspozycja połączona została z prezentacją prac malarskich o tematyce bożonarodzeniowej uczniów ze Szkoły Podstawowej w Borze oraz dzieci z Przedszkola nr 77 z Krakowa.
W szopkach babiogórskich wyjątkowe jest to, że ich motywem przewodnim jest Babia Góra. To właśnie u jej podnóża zobrazowana jest scena Bożego Narodzenia. Przestrzenne prace są wykonane z naturalnych przedmiotów, i w tym jest ich wielka wartość. Za materiał służą m.in. mchy, zboża, drewienka, groch, siano, wełna, kasztany. Urzekają swoją prostotą, ale także dbałością o najmniejsze szczegóły. W otoczeniu betlejemskiej stajenki przedstawione jest codzienne życie mieszkańców spod Pasma Babiogórskiego.
- Z wielką przyjemnością gościmy po raz kolejny w muzeum archidiecezji krakowskiej, aby zaprezentować państwu dorobek w postaci szopek betlejemskich. Szopki są wykonywane w każdym regionie Polski, ale te babiogórskie są szczególne, wykonane z tego, co Pan Bóg dał w przyrodzie. Zapraszamy, aby podziwiać naprawdę piękne dzieło i dzieci, i młodzieży, i rodzin, bo w takich trzech kategoriach wykonywane są szopki babiogórskie - mówił podczas wernisażu ks. Bogusław Targosz. Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej to inicjator organizowanego od 1995 roku konkursu na najpiękniejszą szopkę babiogórską, którego pokłosie w postaci pokonkursowej wystawy możemy ponownie podziwiać w Krakowie. Warto zaznaczyć, że obecnie trwa kolejna edycja tego konkursu, a jego finał tradycyjnie odbędzie się w Zawoi Górnej już w styczniu.
Podobnie jak przed rokiem na wystawie szopek babiogórskich zaprezentowano także prace dzieci ze Szkoły Podstawowej w Borze, gmina Szaflary, na Podhalu, zgłoszone do konkursu: "Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich". W tym roku wystawa została dopełniona przez twórczość wychowanków z Przedszkola nr 77 przy ul. św. Jadwigi z Krakowa Łobzowa.
Podczas wernisażu w regionalnych strojach zakolędowały dzieci z Zawoi, Boru oraz z krakowskiego przedszkola. Pastorałki i kolędy wprowadziły w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Za kolędowanie i odwiedziny dziękował, zapraszając ponownie, ks. kard. Stanisław Dziwisz, który otworzył tegoroczną wystawę. - Wasza obecność dziś to jest zapowiedź Bożego Narodzenia. Pozdrówcie waszych przyjaciół, kolegów, koleżanki, rodziców i przyjdźcie znów w przyszłym roku - zachęcał metropolita krakowski. Pasterz Kościoła krakowskiego, odnosząc się do prezentowanej wystawy, podkreślił: - To jest ważny rozdział w działalności tak Kościoła, jak i szkoły - pielęgnowanie kultury. Naród żyje kulturą i poprzez kulturę, a to jest najpiękniejsza kultura, ponieważ ma w sobie głęboką treść: samego Boga, Boga nowo narodzonego.
Wystawa przy ul. Kanoniczej otwarta będzie do końca stycznia 2007 roku.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2006-12-18

Autor: wa