Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wratislavia Cantans 2007

Treść

W dniach od 6 do 16 września odbywać się będzie kolejny, 42. Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans". W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, koncerty będą rozbrzmiewały nie tylko we Wrocławiu, ale także w innych zabytkowych wnętrzach kościelnych na Śląsku. Założeniem kierownika artystycznego, znanego angielskiego dyrygenta Paula McCreesha, jest utrzymanie głównej linii repertuarowej, czyli prezentacja muzyki wokalno-instrumentalnej, z podkreśleniem mniej znanych barokowych kantat i oratoriów.

W związku z tym niektóre koncerty otrzymały tytuły programowe wiążące utwory z różnych epok i poświęcone postaciom świętych. Festiwal rozpocznie wykonanie znanej "Missa Solemnis" Ludwiga van Beethovena w katedrze polsko-katolickiej pw. św. Marii Magdaleny w interpretacji słynnego zespołu Gabrieli Consort& Players, pod dyrekcją Paula McCreesha. Następnego dnia ten sam zespół przedstawi program złożony z wybranych utworów chóralnych poświęconych Najświętszej Maryi Pannie zatytułowany "Róża bez skazy". W tym roku we Wrocławiu wystąpi słynny włoski dyrygent wraz z zespołem Concerto Italiano, specjalizujący się w interpretacji dzieł barokowych - Rinaldo Alessandrini, który przedstawi madrygały Claudio Monteverdiego. Jeszcze tego samego dnia, w piątek, 7 września, odbędzie się "Nocna liturgia" w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis i zespołu Bornus Consort. 8 września w kolegiacie Świętego Krzyża Rinaldo Alessandrini wystąpi powtórnie, tym razem z rekonstrukcją oratorium "Il Sacrificio di Abele" Alessandro Melaniego.
Wielkim wydarzeniem będzie recital lutnisty Jakoba Lindberga prezentującego dzieła Johanna Sebastiana Bacha i Sylviusa Leopolda Weissa działającego niegdyś we Wrocławiu (Zamek w Kliczkowie, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Sala Wielka Ratusza we Wrocławiu, 7-9 września). Miłośnicy muzyki barokowej czekają na koncert słynnego zespołu Cantus Cöln, który przedstawi koncert zatytułowany "Drogi do Bacha", a ukoronowaniem tych oczekiwań będzie przyjazd do Wrocławia i występ legendarnego Monteverdi Choir&English Baroque Solists pod dyrekcją twórcy tego zespołu sir Johna Eliota Gardinera. 12 września ten sam zespół wystąpi w kościele Pokoju w Świdnicy.
Pojawią się też polskie akcenty: światowe prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel "Nad pieśniami", występy Orkiestry Barokowej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Benjamina Beyla i koncert Chóru Filharmonii Wrocławskiej w wykonaniu "Ein deutsches Requiem" Johannesa Brahmsa. Wystąpi także Kwartet Smyczkowy Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Sinfonia Varsovia i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Do wydarzeń o szczególnym charakterze będzie należeć koncert zatytułowany "The Cardinall’s Musick" pod kierunkiem Andrew Carwooda, który przedstawi dzieła Giovanniego Pierluigiego da Palestriny komponowane dla dworu Gonzagów w Mantui. Na zakończenie festiwalu wspomniany już zespół Gabrieli Consort&Players pod dyrekcją Paula McCreesha wykona "Nieszpory" Claudio Monteverdiego z 1610 roku. Koncerty odbywać się będą we Wrocławiu w bazylice pw. św. Elżbiety, w kościele św. Wojciecha, w polskokatolickiej katedrze pw. św. Marii Magdaleny, auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim, kolegiacie pw. Świętego Krzyża, ratuszu i kościele pw. Opatrzności Bożej.
W dniu 16 września w kościele uniwersyteckim odprawione zostaną Msze Święte z udziałem wrocławskich muzyków, chóru Filharmonii Wrocławskiej, Ars Cantus, Cantores Minores Wratislavienses i Chóru Politechniki Wrocławskiej.
Walentyna Węgrzyn
"Nasz Dziennik" 2007-09-03

Autor: wa