Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Gripeny za łapówkę?

Treść

Czeska policja, na wniosek Brytyjczyków, bada sprawę domniemanej korupcji, do której mogło dojść przy przetargu na samoloty bojowe dla czeskiej armii w 2001 r.

Według dziennika "Financial Times" szwedzka i brytyjska prokuratura sprawdzają, czy konsorcjum BAE Systems/SAAB, producent m.in. samolotów Jas Gripen, nie dopuściło się korupcji przy zawieraniu kontraktów w: Czechach, Rumunii, Chile, Katarze oraz RPA.

Decyzję o wyborze Gripena w przetargu podjął w 2001 r. ówczesny centrolewicowy rząd Milosza Zemana. Czeski parlament jednym głosem odrzucił wówczas rządowy projekt i do zakupu 24 Gripenów za ok. 60 milardów koron (ponad 8 mld zł) nie doszło. W 2004 r. rząd Vladimira Szpidli podpisał jednak umowę ze Szwecją w sprawie wynajęcia na dziesięć lat 14 samolotów Jas-39 Gripen za kwotę prawie 20 mld koron. W zamian szwedzka strona zobowiązała się do zainwestowania Czechach - w ramach projektów offsetowych - ponad 25 mld koron.

Według dziennika "Mlada Fronta DNES" policja przygotowała listę osób, które mógł przekupić producent Gripenów. Znaleźli się na niej podobno także przedstawiciele czeskiej elity politycznej.

Dziennik wymienia w tym kontekście m.in. Milosza Zemana oraz dawnego ministra finansów Miroslava Kalouska. Były premier w rozmowie z "Mladą Frontą DNES" zaprzeczył, by o zwycięstwie Gripena w przetargu mogło zdecydować korumpowanie członków komisji przetargowej. - Nie wiem o żadnej korupcji - stwierdził Zeman. - Ja mam sumienie czyste. Ja od nikogo nigdy żadnych pieniędzy nie dostałem. I wątpię, by ktokolwiek został skorumpowany.

Według Zemana oferta konsorcjum BAE/SAAB proponującego Gripena była najlepsza i dlatego zwyciężyła. Były premier odpiera zarzuty swoich współpracowników, m.in. dawnego ministra obrony Jaroslava Tvrdika, że był "wręcz fanatycznym zwolennikiem" Gripenów. - Ja byłem zwolennikiem Gripenów dlatego, że z tego, co pamiętam firma ta oferowała 80 miliardów (koron), ale nie łapówek tylko tzw. projektów offsetowych - stwierdził Zeman. - Pozostałe samoloty były albo dużo droższe, albo nie oferowały żadnych bądź minimalne offsety.

W kręgu zainteresowania czeskiej policji znalazł się także były lider ludowców (KDU-ĆSL) Miroslav Kalousek. Media opisują jego bliskie kontakty z lobby zbrojeniowym. Kalousek w 2001 r. jako ówczesny minister finansów był podobno gorącym orędownikiem podpisania kontraktu z BAE Systems i organizował w swojej partii poparcie dla przeforsowania projektu w parlamencie.

MARIUSZ PĄCZKOWSKI
"Dziennik Polski" 2007-02-21

Fot. Wikipedia

Autor: wa